Komentáře

1 Malý Bublinář Malý Bublinář | E-mail | Web | 29. března 2014 v 17:50 | Reagovat

Pokud bych připustil, že snaha pochopit, jak funguje ono zmiňované soukolí, je marná, popřel bych tím vědecký a technický vývoj nejméně několika posledních století. Zajisté nebudeme ještě dlouho znát odpovědi na mnoho důležitých otázek a je i možné, že -- jak se obává Hawking -- finální fyzikální teorie bude nekonečně (nebo možná jen velice neprakticky) dlouhá. Neznamená to ale, že se v pokoře musíme hrbit před něčím, co nás přesahuje. Neznamená to, že musíme nekriticky uctívat autority, které nás tímto nepoznatelným neznámem strašívají a s výhodou pak tohoto strachu využívají k ovládání oveček.

Jak se zdá, i zdánlivě nepřekonatelné mezery v chápání činnosti soukolí se pomalu ale jistě daří vyplňovat:
https://twitter.com/bver/status/429388511884480512
-- a tak se nám to transcendentno zase musí o něco víc uskrovnit a hledat nejrůznější kličky, jak odůvodnit svou existenci: inteligentní design, nepřekrývající se magisteria, atd. Však už to známe.

A smysl toho všeho? Když přijmeme omezení lidského života jako fakt (ano, to je ta správná pokora), můžeme se plně soustředit na čas, jenž máme k dispozici, a nerozptylovat se abstraktní láskou k něčemu, co z principu nemůžeme nijak ovlivnit. Zcela pragmaticky: Lidé kolem nás si naši pozornost zaslouží, zkusme si jich vážit víc než... tamtoho.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.